isztelt Miniszterelnök Úr!
isztelt Miniszterek!
isztelt Látogatók!
A magyar külügyminisztérium munkáját az alábbi két lényeges területen keresztül szeretném vázolni.
A határon túli magyarok, szomszédpolitika
A Magyar Köztársaság alapvető célja, hogy jó kapcsolatban éljen a szomszédaival, mert ezt diktálja a magyar gazdaság érdeke és csak így valósítható meg a sikeres magyar-magyar politika is. A határon túli magyarok támogatása, a nyelvük és kultúrájuk megőrzése csak az érintett államok együttműködésével oldható meg, velük szemben semmiképpen sem. Ezt Romániában kiegészíti a székelyek katasztrofális népességfogyásának megállítása. Tehát javaslatom a következő:
- elősegíteni a helyi magyar pártok egységes fellépését, el kell kerülni a magyar kisebbségek megosztását, hiszen így csökkenne az érdekérvényesítő képességük az adott állam politikai életében.
- az autonómia törekvések támogatása, és ezzel párhuzamosan mindent megtenni, hogy elkerüljük azt a tévhitet, hogy Magyarország a határok megváltoztatására törekszik.
- a hazánkban élő kisebbségeknek minden olyan lehetőséget megadni, amit mi is elvárunk a határon túli magyarok számára. Jelenleg Magyarország súlyos deficitben van ezen a téren, tehát haladéktalanul meg kell oldani például a kisebbségek saját jogon járó parlamenti képviseletét. A kisebbségi önkormányzati rendszer felülvizsgálatát, hogy ne magyar megélhetési politikusok érdekeit szolgálja, hanem valóban a nemzetiségek számára jelentsen érdekérvényesítési fórumot. Ehhez kapcsolódóan én javaslom egy nemzetiségi egyetem létrehozását is.
- ösztönözni kell a magyar vállalkozásokat, cégeket, ha a Kárpát-medencében terveznek beruházásokat, különös tekintettel a magyarok lakta területeken. Ez főleg a Székelyföldön lenne fontos, hogy megállítsa az elvándorlást.
Európai Unió
Lássuk tisztán: az EU végső célja egy olyan föderáció létrehozása, ahol a tagállamok lemondanak jogaik egy részéről, hogy együtt eredményesebben, nagyobb biztonságban és gazdaságilag-szociálisan egyre nagyobb színvonalat elérve élhessenek.
Ez az elgondolás magába foglalja, hogy a tagállamok külügyi mozgástere a kultúra és gazdaság támogatására, ösztönzésére korlátozódik. Ez az első pillanatban nemzeti sérelemnek tűnik sok polgártársunk számára, de ha jobban belegondolunk, épp ellenkezőleg, a magyar érdekek sokkal jobb érvényesítését teszi lehetővé. Ezért a Magyar Köztársaságnak támogatnia kell a különböző uniós fórumokon az integráció elmélyítését és mindent meg is kell tennie, hogy élen járjon ebben a folyamatban. Ez magába foglalja az Euró átvételét is /amennyiben végre hazánk alkalmas lesz rá... kormányunk alapvető célja, hogy ezt mihamarabb elérje!!!/.
Az Unió bővítését támogatnunk kell, hiszen az EU nem válhat keresztény klubbá, tehát segítenünk és támogatnunk kell például Törökország felvételét is, mihelyt alkalmassá válik rá. A balkáni államok helyét egyértelműen az Unióban látom,Ukrajna és Grúzia esetében szükséges, hogy Oroszország is elfogadja a kialakult helyzetet, hiszen a jelenlegi energia függőség miatt nagyon fontos a jó kapcsolat Moszkvával. Természetesen ezek a lépések akár 20-30 évet is igénybe vehetnek, hiszen a csatlakozni vágyó országoknak is van még mit fejlődniük, másrészt az európai közvéleményt is meg kell még dolgozni.
égezetül pár szó Kínáról és Indiáról.
Indiával meglehetősen szűk keresztmetszetű kapcsolatban állunk, amit fontos lenne bővíteni, hiszen jelentős kereskedelmi forgalmat lehetne kiépíteni vele. Ami Kínát illeti, már sokkal bonyolultabb a helyzet. Ma holnap a szociál-kapitalista Kínai Népköztársaság lesz a világ legerősebb gazdasági hatalma. Ezért kiemelten fontosnak tartom, hogy növeljük a kínai beruházásokat Magyarországon, illetve segíteni a magyar cégeket, hogy megvessék lábukat Kínában [ami, ismerjük el, nem lesz túl könnyű]. A kínai kapcsolatok erősítése minden bizonnyal maga után vonná a hazánkban élő kínaiak számának növekedését, ezért a már meglévő kínai oktatási-kultúrális intézmények bővítéséről tárgyalásokat lehetne kezdeményezni a pekingi kormánnyal/pártvezetéssel. Ami a kínai-magyar kapcsolatokban problémát jelent, az Tibet kérdése. Mivel Magyarország demokratikus jogállam, ezért egyértelműen elítélem a tibeti /ujgur stb népeket érintő elnyomás, erőszakos asszimilácó. Ennek a véleménynek hangot adni, véleményem szerint az Európai Unióval egységben lehet csak, mert lássuk be, nem figyel ránk a kutya sem, kivéve Jan Slotát, de bár ő se tenné...
Üdvözlettel, szeged.liberty