
Család és szociális minisztérium, új nevén Társadalompolitikai Minisztérium korrupcióellenes programja blogomban olvasható. Előtanulmánynak tekintve a cikket, most vázolom a Társadalompolitikai Minisztérium megoldási javaslatcsomagját.
Az állami költségvetés alapos újragondolására, nulla bázisú tervezés bevezetésére van szükség. Ez persze hallatlanul nagy munka, ezért sem vezetik be kormányaink, de biztosan megéri. A kevésbé járatosak számára elmondom, hogy a költségvetés évtizedek óta a tavalyi év bázisán készül, azaz a tavaly megállapított keretszámokat módosítgatják az idei prioritások szerint.

A működési költségek és a fejlesztésre szánt összegek merev költségvetési elválasztása szintén elkerülhetetlen. Ma ugyanis úgy néz ki a dolog, hogy a minisztérium, vagy más állami intézmény kap egy hagyományos keretet, aminek egy részét a rendszer fenntartására fordítja, más részét a terület fejlesztésére költi el. Hogy ez utóbbi mekkora összeg, az persze politikai szándék, és alku kérdése. De, ha egy miniszter elég erős érdekérvényesítő pozícióban van, mondjuk kormánybuktató képességgel rendelkezik, mint az SZDSZ miniszterei, akkor jelentős összegeket csikarhat ki saját tárcája javára.

A beruházásokkal kapcsolatban ugyanis másik testületre ruházzuk a döntést. Létrehozzuk az Országos Fejlesztési Tanácsot, amely a minisztériumok, önkormányzatok és egyéb közintézmények javaslatai, kezdeményezései, igényei és bejelentett szükségletei alapján dönt a fejlesztésekre szánt keret szétosztásáról. Mégpedig a legkisebbektől a legnagyobbakig, mindenről. Dönt a falusi játszótér-építésről éppúgy, mint az országos autópálya-építésekről.

Ugyanakkor a döntéshozók kiléte titkos. A Tanács tagjait legmagasabb fokozatú nemzetbiztonsági átvilágítás után a miniszterelnök nevezi ki. A Tanács tagjai, rokonaik, iskolatársaik, barátaik stb. folyamatos titkosszolgálati megfigyelés alatt állnak. Viszont rendkívül magas fizetést kapnak. Megbízatásuk lejárta után nevük nyilvánosságra kerül, és elszámoltathatók.

orrupció, a befolyással való üzérkedés, stb. büntetési tételeit a lehető legmagasabbra emeljük. Ma viszonylag enyhe ítéletek születnek súlyos korrupciós ügyekben is, pedig a jelenség társadalmi veszélyessége ma már rendkívüli, az állam működésének egészét fenyegeti.
A politikai elit hatalmának visszaszorítása a korrupció ellenes küzdelem újabb lényeges lépése. Meg kell tiltani a választott pozíciók halmozását. Egy személy egy időben csak egy választott tisztséget viselhet. A polgármester nem lehet képviselő, a miniszter nem lehet pártelnök és így tovább. Egy választott tisztséget egy személy egymás után csak kétszer tölthet be. Azaz nem lehet valaki négy-öt cikluson át országgyűlési, vagy önkormányzati képviselő, polgármester és semmi más. A ma harminc-negyvenezer fős politikai osztályt így nyitásra kényszeríthetjük, tagjai közé beléphetnek a helyi vagy országos társadalmi szervezetek képviselői, illetve általában sok politikai szerepre alkalmas polgár is.

Az új kamara a képviselőházzal azonos jogokkal rendelkezik, törvényerőre csak az a kezdeményezés emelkedik, amit mindkét ház elfogad. Magyarázatképpen hozzá kell tennem, hogy a vitathatatlanul forradalmi intézkedéssorozat mögött az a felismerés áll, mely szerint a korrupció a rendszerváltó magyar politikai struktúra szerves részévé vált.
A nyolcvanas évek végén lezajlott spontán privatizációtól kezdve a mai állami projekt-korrupcióig a rendszer kialakítását és működését egyetlen cél vezette: a vagyonok és jövedelmek újraosztása.

ivel azonban az újraosztható javak elfogytak, a jövedelmek újraosztása pedig nem folytatható tovább, mert az érdekérvényesítésre képtelen milliós rétegek jövedelmi szintje lassan a harmadik világ nyomorszintjére esik, ezért e rendszernek sürgősen véget kell vetnünk. Márpedig a politikai elit, önszántából ezt aligha fogja megtenni…